Proces diagnozy jest istotny w przypadku każdego schorzenia lub choroby, bo tylko wtedy można przystąpić do odpowiedniego leczenia. Jednym z narzędzi, które przy tym się wykorzystuje, jest tomograf komputerowy. Sprawdź, w jakich sytuacjach zazwyczaj przeprowadza się takie badanie i jak ono wygląda.

Na czym polega tomografia komputerowa

Podczas takiego badania wykonywanych jest kilka zdjęć, do zrobienia których wykorzystuje się promienie rentgenowskie. W przeciwieństwie do statycznego zdjęcia, mamy tutaj do czynienia z ruchomymi elementami. Są one w stanie zarejestrować ciało osoby poddawanej badaniu w różnych pozycjach. Warto wiedzieć, że czas badania może być bardzo zróżnicowany. Bywa, że tomografia komputerowa zajmuje jedynie kilka minut. Gdy obszar do zbadania jest bardziej rozległy, pacjent musi poświęcić nawet kilkadziesiąt minut.

Tomografia komputerowa NFZ – jakie są wskazania do badania?

Aby móc wykonać tomografię na NFZ potrzebujemy skierowania. Przeważnie badanie potrzebne jest tego, by wykonać rzetelny proces diagnostyczny. Mowa o sytuacjach, gdy takie badania jak:

  • ultrasonografia
  • rtg

okazują się niewystarczające. Badanie stanowi przydatne narzędzie np. wtedy, gdy specjaliście zależy na tym, by bliżej przyjrzeć się naczyniom krwionośnym oraz ewentualnemu krwawieniu wewnętrznemu. Z pomocą tomografii można też precyzyjnie ocenić, jak rozległe są zaistniałe urazy. Profesjonalnie wykonane badanie pozwala też namierzyć nowotwory.

Tomografia komputerowa NFZ przeprowadzana jest także wtedy, gdy występuje potrzeba diagnozy w obrębie mięśni (również serca) i kości.

Co jeszcze musisz wiedzieć o tomografii komputerowej?

Jeśli mamy jakiekolwiek pytania związane z badaniem, należy skonsultować się przede wszystkim z lekarzem prowadzącym/lekarką prowadzącą. W ten sposób uzyskamy także informacje o tym, jak przygotować się do wykonania tomografii. Aby proces został przeprowadzony poprawnie, należy stosować się do zaleceń dotyczących m.in. jedzenia i spożytych płynów.

Leave a Reply

Your email address will not be published