Pojawienie się zmian w obrębie mózgu to diagnoza, której nikt nie chce usłyszeć. Na szczęście wiele z nich jest niegroźna i można szybko się z nimi rozprawić. Dobrym przykładem jest nowoczesne leczenie oponiaków. Poniżej sprawdzamy, na czym dokładnie ono polega.

Czym jest oponiak mózgu?

Oponiaki to nowotwory o przeważnie łagodnym charakterze. Obecnie specjaliści nie są w stanie podać konkretnej przyczyny pojawienia się takich zmian. Wyróżnić można za to określone czynniki ryzyka. Oponiaki częściej pojawiają się u osób w wieku 60-70 lat (bardziej narażone są kobiety). Częściej na chorobę zapadają ludzie, którzy przebyli urazy głowy oraz byli narażeni na działanie promieni rentgenowskich.

Oponiaki mózgu mogą być zlokalizowane w różnych częściach mózgu, np. w zatoce jamistej, szczycie piramidy skroniowej, rynience węchowej czy w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego. Aby wykryć oponiaka, przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. To charakterystyczne zmiany, dlatego wprawnemu specjaliście wykorzystanie tych narzędzi diagnostycznych w pełni wystarczy, by bez wahania rozpoznać, że ma do czynienia właśnie z tym problemem.

Leczenie oponiaka mózgu

Jak wygląda leczenie oponiaka mózgu?

Warto zaznaczyć, że sam fakt wykrycia zmiany nie znaczy, że konieczne jest leczenie oponiaka mózgu. U wielu pacjentów oponiaki są małe i niegroźne. Należy mieć je jedynie pod kontrolą, tzn. obserwować, czy nie przeradzają się w groźniejszy problem. Co w sytuacji, gdy trzeba wdrożyć leczenie? W takich przypadkach wykorzystuje się metody chirurgiczne:

  • mikrochirurgię
  • radiochirurgię.

W pierwszym przypadku specjaliści podczas operacji usuwają całego guza. Radiochirurgia to natomiast bezinwazyjne leczenie oponiaków – nie wymaga usypiania pacjenta ani „otwierania go”. W efekcie znacznie zmniejsza się ryzyko powikłań, a pacjent dużo szybciej może wrócić do codziennego życia. W taki sposób leczenie oponiaków przeprowadza się m.in. w Gabinecie Gamma Knife Exira.

 

Źródło: https://gammaknife-exira.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published