Weryfikacja stanu konstrukcji to istotny krok, który ma na celu zapobieżenie przyszłym uszkodzeniom. W ten sposób możemy zadbać nie tylko o kondycję budowli, ale też upewnić się, że nic nie będzie zagrażać jej użytkownikom.
Badania nieniszczące konstrukcji – jakie informacje dzięki nim zyskasz?
Dzięki badaniom nieniszczącym będziemy w stanie stwierdzić, czy w instalacji, konstrukcji czy obiekcie nie ma żadnych:
- pęknięć;
- awarii;
- nieciągłości;
- rozwarstwień;
- budzącej wątpliwości porowatości.
Specjaliści przeprowadzający takie działania mogą skutecznie rozpoznać, czy w materiale występują inne zmiany, będące efektem działania sił rozciągających lub zgniatających.
Zdecydowanie najczęściej przeprowadza się badania nieniszczące metali, ale temu procesowi możemy poddawać także materiały niemetaliczne – np. laminaty czy elementy betonowe.
Metody badań nieniszczących
Profesjonalne przedsiębiorstwa, oferujące usługi badań nieniszczących, podczas swojej pracy wykorzystują różnorodne metody. Decyzja o tym, którą z nich wybrać, zależy od tego, czy chcemy zweryfikować jeden element konstrukcji czy przebadać cały obiekt. Specjaliści przed doborem konkretnej metody muszą także określić, jaka jest dostępność danego elementu, w jakim stanie aktualnie jest surowiec oraz w jakiej technologii stworzono dane złącze. Eksperci proponują m.in.: badania magnetyczno proszkowe MT, badania radiologiczne RT, badania ultradźwiękowe UT, badania magnetyczne, badania penetracyjne PT.
Zalety badań nieniszczących
Właściwie dobrana metoda pozwala dokładnie i kompleksowo przeanalizować badany element, niezależnie od tego, czy jest on już eksploatowany przez jakiś czas, czy dopiero powstaje. Badania nieniszczące dostarczają pewnych i rzetelnych informacji, które pozwolą nam uniknąć przyszłych problemów i związanych z nimi napraw i kosztów. Ogromne znaczenie na także bezpieczeństwo. Dostatecznie szybko wykryta wada zmniejsza ryzyko pojawienia się wypadków.